• موسسه حقوقی

  • جهت اطلاعات بیشتر کلیک نمایید....

  • موسسه حقوقی

  • موسسه حقوقی

نرم افزارقراردادی حامی

قیمت با تخفیف 25000 تومان
 قابل اجرا بر روی ویندوز
xp - 7

آشنایی با اصول تنظیم قراردادهای بین المللی

( نویسنده : رسول اوجاقلو ، وکیل پایه یک دادگستری )

اشخاص بسیاری هستند که با قراردادهای بین المللی سروکاردارند . اما دانستن اینکه چه اصول و قواعد حقوقی را می بایستی در تنظیم قرارداد بکار برد تا از ضرر و زیان احتمالی پیشگیری و در مواقع بروز اختلاف ، به بهترین وجه ممکن طرح دعوا ( claim ) کرد بسیار مهم و اساسی است .

قرارداد زمانی جنبه ی بین المللی پیدا می نماید که دو طرف قرارداد در دو کشور مختلف اقامت داشته باشند و یا محل اجرای قرارداد ، خارج از کشور محل اقامت طرفین باشد .

در اینجا ما سعی داریم این اصول را بصورت کاربردی ارائه کنیم تا برای تمامی دست اندرکاران مفید باشد .

قبل از انعقاد هر قراردادی ، طرفین با یکدیگر در مورد نوع ، کیفیت ، مقدار ، موعد تحویل کالا و پرداخت بهاء ، تضامین قراردادی  و سایرمسائل مرتبط با قرارداد بصورت حضوری و یا بوسیله مکاتبه و ایمیل گفتگو و مذاکره می کنند . این بخش در انعقاد قرارداد از اهمیت خاصی برخوردار است و می بایستی در جای خود مورد بررسی قرار گیرد .

پس از نهایی شدن گفتگوهای طرفین ، معمولاً یکی از طرفین که از موضع قوی تری برخوردار است ، اقدام به تهیه پیش نویس قرارداد می نماید . تهیه پیش نویس ، این امکان را به طرف قوی تر می دهد تا تمامی خواسته های خویش را در قرارداد گنجانده و پس از جرح و تعدیل نیز به حداکثر خواسته های خویش در قرارداد دست یابد . در کشور ما معمولاً طرف خارجی پیش نویس قرارداد را تهیه وبه طرف ایرانی پیشنهاد می نماید و طرف ایرانی نیز که نسبت به تنظیم قرارداد بین المللی به زبان انگلیسی آگاهی کمی داشته و نمی خواهد برای این امر از طریق استفاده از وکلای متخصص در تنظیم قراردادهای بین المللی ، هزینه ای متحمل گردد ، پیشنهاد طرف خارجی راپذیرفته و بطور معمول ، همان پیش نویس تنظیمی را بدون تغییر قبول و امضاء می نماید ، بدون اینکه نسبت به تعهدات حقوقی که برعهده گرفته ، واقعاً آگاهی داشته باشد .

یک قرارداد بین المللی حاوی دوازده رکن اساسی به شرح زیر است :

1- مشخصات طرفین ؛

2- موضوع قرارداد ؛

3- بهای کالا ویا خدمات ؛

4- مدت قرارداد ؛

5- نحوه اجرای تعهد ؛

6- مدارکی که فروشنده می بایستی تهیه و ارائه نماید ؛

7- شیوه ارائه خدمات پس از فروش ؛

8- موارد فسخ و یا انفساخ قرارداد ؛

9- شیوه حل وفصل اختلافات ؛

10-موارد عدم مسئولیت ؛

11-قانون حاکم بر قرارداد ؛

12-تعداد نسخ معتبر و تاریخ تنظیم قرارداد ؛

در بخش بعدی ، به تشریح موارد فوق خواهیم پرداخت . لطفاً ما را از نظرات وپیشنهادات خود در راستای ارائه بهتر مطالب مطلع فرمایید .

یک پیشنهاد ویژه

به اطلاع می رساند موسسه حقوقی حامی بینا اقدام به جمع آوری ، تدوین و ویرایش نمونه قراردادهای داخلی و بین المللی در قالب نرم افزار جامع حقوقی بازرگانی حامی بینا نموده است که این نرم افزار از طریق سایت ما ( لینک سمت راست صفحه اصلی ) بصورت آنلاین و با تخفیف ویژه 50 درصدی ، به قیمت 25000 تومان قابل خریداری است . برای دیدن محتویات نرم افزار اینجا کلیک کنید .

اعضای حاضر

ما 54 مهمان آنلاین داریم