ادعاهای ساخت و ساز و 7 نوع ادعایی که باید در پروژه های پیمانکاری از آنها اجتناب کردبه نام ایزد دانا

ادعاهای ساخت و ساز و 7 نوع ادعایی که باید در پروژه های پیمانکاری از آنها اجتناب کرد

نویسنده: رسول اوجاقلو

وکیل دادگستری و مشاور در حوزه حقوق پیمان

 

به دلیل ماهیت غیر قابل پیش بینی و تغییرات احتمالی پروژه های ساخت، دعاوی حقوقی در صنعت پیمانکاری بسیار متداول است و پیمانکاران باید با خطرات مختلفی از جمله ایمنی محل کار، اختلافات حقوقی، ریسک های مالی و غیره دست و پنجه نرم کنند. شرکت های پیمانکاری کوچک و نو پا به دلیل تأخیر در پرداخت مطالبات و اختلافات پرهزینه، بیشتر در معرض خطر ورشکستگی قرار دارند. بوجود آمدن اختلاف و نهایتاً ایجاد ادعای عمیق با کارفرما برای پیمانکاران بسیار مضر است، زیرا می تواند سال ها پس از انجام کار نیز بر آنها تأثیر بگذارد.

 

 شرکت های پیمانکاری حوزه ساخت در مقایسه با سایر شرکت های تجاری، در معرض خطر و ریسک بیشتری برای ورشکستگی قرار دارند. یک دستور تغییر  اساسی و یا پرداخت دیر هنگام مطالبات از ناحیه کارفرما می تواند منجر به تأثیرات شدید در  وضعیت مالی پیمانکار شده و اعتبار او را خدشه دار کند. بنابراین ملاحظه می کنیم که ادعاها و اختلافات ساخت و ساز یک معضل مهم و اساسی است، اما راه هایی برای جلوگیری از بروز این ادعاها وجود دارد. در ادامه به بررسی ادعاهای مهم و راه های پیش گیری از آن ها می پردازیم.

 

7 مورد از رایج ترین انواع ادعاهای ساخت و ساز که باید از آنها اجتناب کرد:

 عمده دعاوی ساخت و ساز معمولاً به این دلیل است که یکی از طرفین درخواست خسارتی می کند که  در قرارداد نسبت به آن پیش بینی خاصی نشده است. برای کمک به درک ادعاهای شایع در قراردادهای ساخت و ساز، لیستی از مهم ترین ترین ادعاهای این حوزه مهم پیمانکاری را که پیمانکاران باید به آنها توجه کنند، را در زیر بیان می کنیم. لازم به ذکر است این فهرست شامل همه انواع ادعاها نمی شود، اما باید به شما کمک کند تا در مورد انواع کلی اختلافاتی که منجر به دعوی حقوقی می شود، ایده ای پیدا کنید.

۱- صدمات: هنگامی که حوادثی در محل کار ساختمانی رخ می دهد، اغلب ادعایی بر مبنای عدم رعایت استانداردها و الزامات ایمنی سایت و یا کارگاه مطرح می شود.  این حادثه ممکن است برای کارگران پیمانکار و یا کارفرما و یا اشخاص ثالث واقع گردد.

2- تغییر کار: این مورد یکی از رایج ترین انواع ادعاها در صنعت ساختمان است.  این ادعا زمانی به وجود می آید که پیمانکار پیش از شروع پروژه و یا در حین اجرای آن، دستور تغییر را از کارفرما دریافت کند. اختلاف زمانی رخ می دهد که کارفرما و پیمانکار در مورد اینکه چه چیزی در محدوده قرارداد قرار می گیرد و چه چیزی نیست، اختلاف نظر دارند. همچنین امکان دارد طرفین در خصوص مقادیر تغییر کار و میزان مجاز آن نیز با یکدیگر اختلاف داشته باشند.

3- خسارت: این ادعا زمانی مطرح می شود که فعالیت ساختمانی باعث آسیب به سایت پروژه یا املاک مجاور می شود.

4- شتاب دادن به پروژه: در شرایط خاص، از پیمانکاران دستور کار مبنی بر شتاب دادن به کار داده می شود و یا با توجه به عقب بودن پروژه از برنامه زمان بندی، نیاز است که در کار تسریع شده و به پروژه شتاب داده شود. در این حالت اگر به پروژه شتاب داده شود، از بودجه ای که در جریان مناقصه و قرارداد توافق شده است، تجاوز می گردد تا در برنامه باقی بمانند.  در چنین مواردی، زمانی که پیمانکار و کارفرما با پرداخت هزینه‌های اضافی موافقت نمی‌کنند، ادعای هزینه های تسریع از جانب پیمانکار مطرح می‌شود.

5- تغییر در شرایط سایت:  این نوع ادعا به دلیل شرایط مختلف سایت رخ می دهد.  این موضوع زمانی رخ می دهد که شرایط در محل ساخت و ساز با آنچه در قرارداد مشخص شده است متفاوت باشد یا شرایط واقعی در منطقه وجود نداشته باشد.

6- عیوب و نواقص پروژه: ادعای وجود نقص یا عیب در پروژه اغلب پس از اتمام کار توسط پیمانکار بوجود می آید. کارفرما یا مالک این ادعا را مطرح می کند که کار پیمانکار دارای خطاهایی است که باعث ایجاد مشکل و آسیب به پروژه شده است.

7- تأخیر: این مورد یکی از رایج ترین و مهم ترین ادعاها در قراردادهای ساخت و ساز می باشد. این ادعا زمانی اتفاق می‌افتد که تکمیل پروژه بیش از  زمان  توافق شده در قرارداد، به طول بیانجامد.  تاخیر در ساخت و ساز منجر به کاهش بهره وری و همچنین ضرر و زیان مالی می شود.  این مورد می تواند به دلیل شرایطی رخ دهد که خارج از کنترل پیمانکار است، مانند آب و هوا، بیماری همه گیر مانند کووید 19 و یا زلزله.

 

حال ببینیم چگونه پیمانکاران می توانند از این ادعاهای ساخت و ساز اجتناب کنند؟

باید دانست  یک اصل کلی در صنعت ساخت و ساز وجود دارد و آن این است که هیچ قراردادی در این صنعت بدون ادعا نیست.  با این حال، شما می توانید برخی از اقدامات پیشگیرانه را برای به حداقل رساندن خطر کشاندن به دعاوی پرهزینه انجام دهید.  نکات زیر برای جلوگیری از ادعای ساخت و ساز در قراردادهای پیمانکاری ذکر شده است.

الف) تنظیم یک قرارداد خوب و کامل

 قراردادهای خوب، شرایط و ضوابط روشنی را تعریف می‌کنند که از همه طرف ‌های ذینفع در برابر ادعاهای قانونی محافظت می‌کند. قراردادهای مناسب و عادلانه دارای تخصیص منصفانه خطرات و ریسک پروژه بین همه طرفین است که این امر به کاهش ریسک و کاهش اختلافات طرفین کمک موثری می کند. برای تمامی پیمانکاران ضروری است که مشاوران حقوقی خوب و با تجربه ای در حوزه قراردادهای ساخت و ساز داشته باشند تا بدین گونه ایشان را در تنظیم قراردادی خوب و مناسب کمک کرده و در نتیجه آنها را از شرایط نامطلوب احتمالی در آینده محافظت کنند. کارشناسان متخصص در حوزه حقوق قراردادهای پیمانکاری اطمینان حاصل می کنند که قرارداد شما شامل تمام بندهای مهم برای محافظت از شما در برابر ادعاهای غیرمنتظره و قانونی است.

ب) مستندسازی و ثبت تمامی سوابق پروژه

 یکی از پیچیده‌ترین جنبه‌های ساخت و ساز این است که کارهای زیادی به طور همزمان انجام می‌شود. با این همه اطلاعات، شخص به راحتی سردرگم و حیران می گردد. با این حال، با ثبت و نگهداری سوابق دقیق از تمام فعالیت‌ها در محل پروژه، می‌توانید ارتباط موثری با کارفرما برقرار کرده و بدین ترتیب اختلافات را در همان زمان وقوع و به گونه ای موثر حل و فصل کنید.

ج) شیوه های ایمنی ساخت و ساز

حفاظت از کارگران و کارهای اجرا شده قبلی در طول اجرای پروژه بر عهده پیمانکاران است.  از این رو، داشتن یک برنامه ایمنی برای پروژه و رعایت آخرین استانداردهای ایمنی و حفاظت فنی و بهداشت کار، به مقابله با حوادث و کاهش خطرات ناشی از پیش آمدها کمک می کند. همچنین استفاده از بیمه ای مناسب برای پوشش خطرات مرتبط با پروژه نیز می تواند ادعاهای طرفین در خصوص آسیب ها را از بین ببرد.

 

این موارد برخی از رایج ترین انواع ادعاها در صنعت پیمانکاری و راه های اجتناب از آنها هستند.  با این حال، هنگامی که اوضاع آشفته می شود و نمی توانید به توافق برسید، بهترین گزینه شما این است که از وکلا و مشاوران حقوقی در حوزه پیمانکاری استفاده کنید.

 

هر گونه پرسشی که در حوزه پیمانکاری دارید را با ما در میان بگذارید. همچنین برای مشاوره و وکالت در حوزه قراردادهای پیمانکاری با شماره های 88891904 و 88891738 تماس بگیرید.

 

 

لطفاً به پاس تلاش های صورت گرفته در خصوص تهیه این تحقیق، بدون ذکر منبع و نام نویسنده، از استفاده غیرمجاز از آن خودداری فرمائید. (باسپاس)


موضوعات مرتبط
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش اول
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش دوم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش سوم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش چهارم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش پنجم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش ششم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش هفتم
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری - بخش هشتم
مقایسه قراردادهای EPC و EPCM
قراردادهای تیپ فیدیک
مرجع صالح در دعاوی پیمانکاری
علل اصلی بروز تأخیر در پروژه های عمرانی
شیوه طرح دعاوی پیمانکاری – بخش نهم
قید عبارت داور مرضی الطرفین در شرط داوری
شرح و تفسیر داوری در ماده 53 پیش نویس شریط عمومی پیمان
آشنایی با حقوق نفت و گاز
اطلاعاتی در مورد تنظیم قراردادها
انواع ضمانت نامه‏ ها
شرحی بر فسخ یک جانبه پیمان در شرایط عمومی قراردادهای ساخت فیدیک
مدل های قراردادی فیدیک در یک نگاه
قراردادهاي تيپ فيديك
شرحی بر انواع بخشنامه های سازمان برنامه و بودجه
تبانی و نقض مقررات رقابت در پیمانکاری
وبینار رایگان آشنایی با داوری شورای عالی فنی در قراردادهای پیمانکاری
نظرات
موردی یافت نشد.